Робота з дітьми
Робота з дітьми
Заняття Поведи нас, Колобок, у казку!
Поведи нас, Колобок, у казку!
Програмовий зміст: закладати в дітей основи моральності. Формувати вміння висловлювати власну думку. Домагатися відтворення зображальними засобами характеру та настрою казкового персонажа. Розвивати уяву, слухову увагу та пам’ять, зв’язне мовлення, елементи логічного мислення (аналіз, синтез, порівняння), вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки. Виховувати співчуття, доброзичливе ставлення до слабшого, бажання допомагати йому.
Словник: якісні прикметники-антоніми.
Обладнання: мальована “Книжка казок”, ілюстрації до казки “Колобок”, іграшковий Колобок, пеньок, наголівники казкових героїв, схематичне зображення облич, люстерка, тонований папір різних відтінків, гуашеві фарби, олівці, фломастери, крейдочки, пензлики, підкладки, ємкості з водою, серветки.
Хід заняття:
Психолог:
Казок ми знаємо багато,
їх любим слухати, читати.
“Книжку казок” відкриваймо —
З нею у мандри рушаймо!
Показує дітям “Книжку казок” у малюнках, розгортає її.
Психолог: Ця книжка незвичайна — тут живуть казки. Але всі вони не писані словами, а зображені в картинках. Спробуймо впізнати, які в цій книжці зібрані казки.
Проводиться гра “Впізнай казку”. Вихователь почергово показує малюнки, а діти впізнають і називають, яку казку вони ілюструють. Остання ілюстрація— до казки “Колобок”.
Психолог:
Колобок, рум’яний бік,
Він від Діда й Баби втік
До садочка докотився
Тут із дітьми подружився.
Вас запрошує до казки,
Тож пограйте з ним, будь ласка!
Викочує іграшкового Колобка.
— Який же ти, Колобочку, гарний, веселий та рум’яний! А ми про тебе казку читали. Але ж нібито тебе Лисичка з’їла? Ми всі радіємо, що насправді ти живий та здоровий! Може, ти розповіси нам, як тобі вдалося втекти від хитрої Лисички?
Колобок. Всі знають, що Лисичка хитра, та я вирішив ЇЇ перехитрити.
Психолог: Цікаво, цікаво! Як же тобі це вдалося?
Колобок. А я заспівав їй зовсім іншу пісеньку:
Я, кругленький Колобок,
Прикотився на лужок.
З борошна мене місили,
Сіллю, перцем притрусили.
Тож тепер я ось який —
І солоний, і гіркий!
— Лисичка послухала це, уважно поглянула на мене та й побігла до лісу.
Психолог: Який же ти кмітливий! Діти, пограймо з розумним Колобком. Нехай кожен із вас скаже: що він іще міг би зробити, аби врятуватися від Лисички?
Діти. Міг повиснути на дереві, як яблучко. Міг заховатися всередині великої ромашки. Міг обмазатися медом, покачатися в соснових голках — і став би схожий на їжачка. Міг заховатись у білчине дупло. Міг забігти за кущик або-в густу траву.
Психолог: Ви такі вигадливі! Придумали чимало цікавого, щоб допомогти Колобкові врятуватися від хитрої Лисички. Отож відома оповідка про Колобка має щасливий кінець. І дорослі, й діти люблять казку за те, що в ній найчастіше добро перемагає … що? (—Зло). Справді, багато казок закінчуються добре, але ж і не всі. Пропоную вам пограти у гру “Я молодець, у казки інший кінець”. Згода? Я розповідатиму закінчення казки, а ви вгадуватимете її назву й придумуватимете інший кінець.
Діти розміщуються на килимку навколо пенька, на якому сидить Колобок. Вихователь розповідає закінчення якоїсь казки. Потім промовляє: “Я молодець, у казки інший кінець”, сідає на пеньок, бере Колобка на коліна й подає свій варіант кінцівки. Наприклад:
— Заліз Ведмідь у теремок — той захитався і розвалився (“Теремок”).
Діти. Зібралися всі звірі на раду й вирішили збудувати новий теремок. І вийшов він у них ще кращий — більший та міцніший. Та й стали звірі там дружно жити.
Варіанти знайомих дітям закінчень казок для зміни їх:
♦ А Курочка й каже: “Не плач, діду, не плач, бабо! Я знесу вам яєчко — не просте, а золоте!” (“Курочка Ряба”).
♦ Собачка: “Гав-гав-гав!” — Звірі злякалися, вихопилися з рукавички та й розбіглися хто куди (“Рукавичка “).
♦ Стали мишенята з-за столу вилазити, а Півник їх і не затримував (“Колосок”).
♦ Сита й весела, помахуючи хвостом, побігла Лисичка лісом, а кошенята залишилися голодними (“Лисичка – суддя”).
♦ Почали кликати Снігуроньку: “Ау, ау, Снігуронько!”— Та тільки луна лісом пішла (“Снігуронька”).
♦ Скинули дикі качки дівчині по пір’ячку — зробила ся вона качечкою та й полетіла. А дід і баба знову залишилися самі (“Кривенька Качечка”).
♦ Не послухався Півник сестрички — покотився по льоду. Лід проломився, Півник шубовсть у воду — тільки його й бачили (“Півник та Курочка”).
Психолог: Я ще раз переконалася, що ви розумні й кмітливі. Всі кінцівки казок, які ви придумали, досить цікаві. А зараз пограймо у гру “Здогадайся, хто це”. У ній ви маєте впізнати казкового героя за його характером.
Діти стають у коло. Вихователь почергово котить дітям Колобка, називаючи слово-означення. Дитина відповідає і котить Колобка назад. Якщо не змогла правильно відповісти, присідає. Наступний відповідає лише за себе або виручає товариша, відповівши на додаткове запитання.
Злий, як … Лагідний, як … (собака) (кошеня) Хитрий, як … Замурзаний, ніби … (лис) (порося) Боязкий, як … Задерикуватий, наче … (заєць) (півень) Працьовитий, як … Спритний, мов … (бджола) (білка) Упертий, як … Дужий, як … (баран) (лев) Мудрий, як … Дружні, як … (сова) (мурахи)Психолог: А тепер спробуйте самі визначити характер казкового героя. Пограймо в гру “Які вони?”
Повільно називається ім’я казкового героя, й діти передають Колобка по колу. У кого в руках він опиниться, той називає відповідну рису характеру названого персонажа.
Коза-Дереза … Їжачок-Хитрячок… (вперта) (хитрий) Мишенята Круть і Верть … Баба Яга … (ледачі) (зла) Двоє кошенят … Котигорошко … (жадібні) (сильний) Івасик-Телесик … Язиката Хвеська … (кмітливий) (балакуча) Пан Коцький … Дідова Дочка … (пихатий) (мудра)Психолог: Діти, які риси характеру вам подобаються в іншій людині?
Діти. Доброта, щедрість, чуйність, щирість, мудрість, чесність, порядність.
Психолог: На жаль, не всі люди й не всі казкові герої мають позитивні риси. Але все одно вони хочуть подружитися ;.! вами. Мені здається, якщо приймете їхню дружбу, то допоможете їм перевиховатися. Ви згодні заприязнитися з казковими героями? (— Так!) Тож пограймо в гру “Коло скликає друзів”. Кожен із вас має добре поміркувати й вирішити, якого саме казкового героя хоче зобразити. Основна вимога гри — якомога правдивіше відтворювати характер обраного персонажа.
Діти вибирають наголівники, допомагають одне одному вдягти їх і стають у коло. Якщо педагог не зовсім упевнений у можливостях вихованців, він бере на себе найважчу роль, наприклад, Баби Яги, і розпочинає гру. Розповівши причину свого поганого характеру, простягає руку дружби. Діти пропонують їй свою допомогу й кладуть зверху свої руки.
Дорослий. Я — Баба Яга, Кістяна Нога. Мене мають за лиху й негарну. Хочете, розповім вам, чого я такою стала? Колись була маленькою, гарненькою дівчинкою, і всі називали мене Ягусею. Та одного разу я послизнулася, впала й зламала ногу. Відтоді назавжди залишилася кульгавою. Недобрі діти насміхалися з мене, лупцювали. От я й стала злою. А негарна я від того, що вже не розчісувалася, не вмивалася. Мабуть, ви також не захочете зі мною дружити.
Діти. Я тебе пожалію, дружитиму з тобою. Подарую тобі гребінець. Поведу тебе до перукарні. Подарую тобі чарівне дзеркальце. Зроблю тобі гарненьке намисто. Попрошу кравця пошити тобі нове вбрання.
Дитина. Я — Вовк. Я у лісі найголовніший, бо такий злий, що всі мене бояться. Гадаю, що й ви зі мною не захочете дружити.
Діти. Я поведу тебе до лікаря Айболитя — нехай він випише тобі таблетки від злості. Приготую смачний овочевий салат і почастую тебе. Навчу тебе готувати різні смачні страви з грибів та ягід. Подарую тобі книжку “Страви з овочів та фруктів”.
Дитина. Я —Зайчик-Побігайчик. Я такий маленький, слабенький, усього боюся. Ніхто зі мною не хоче дружити, а лише всі ображають мене. Я й вас боюся. Ви мені нічого лихого не заподієте?
Психолог: Не бійся, Зайчику! Наші діти добрі й нічого лихого тобі не вчинять. Гадаюі, вони стануть тобі справжніми друзями й захисниками.
Діти. Я куплю тобі в аптеці таблетки “Антистрахін”, і ти вже не боятимешся нічого. Щоранку робитиму разом із тобою зарядку. Поведу тебе до спортзали, ти тренуватимешся й станеш міцним і здоровим. Допоможу тобі повірити в себе.
Психолог: Ми з вами вчилися визначати характери героїв за їхніми вчинками. Від цього залежить наше ставлення до них. До речі, характер і настрій людини часто можна визначити за виразом ЇЇ обличчя.
Пограймо у гру “Чарівний портрет”. Я називатиму казкового героя, а ви добиратимете потрібні слова, які “малюватимуть” його портрет.
Діти сидять за столами. Перед ними — схематичне зображення облич з різними емоціями: радість, злість, страх, спокій, хитрість тощо.
Лисичка-сестричка Зайчик-Побігайчик (хитрість) (страх, сум) Вітрище Снігуронька (злість) (спокій) Колобок Кривенька Качечка (радість) (доброта) Їжачок-Хитрячок Вовчище-Сірий Бочище (хитрість) (злість)Психолог: Подорожуючи по сторінках чарівної книги, ми зустріли там багатьох казкових героїв і подружилися з ними. Серед них були: добрі й … злі; сильній… слабкі; гарній … бридкі; сміливій … боязкі; сумній … веселі; щедрій … жадібні; працьовитій … ледачі.
А тепер нехай кожен намалює того казкового героя, який запам’ятався найбільше. Добре поміркуйте, який у нього зовнішній вигляд та характер, у якому середовищі він живе.
Це допоможе вам вдало дібрати аркуш паперу потрібного відтінку та фарби, визначити характерну позу. Який же вираз обличчя відповідає образу вибраного героя, вам підкаже дзеркальце. Можете зазирнути в нього й самі зобразити певні почуття і радість чи сум, доброту чи злість, а потім намалювати обличчя обраного героя.
Діти підходять до столу вихователя, добирають папір, матеріали для малювання (фарби, олівці, фломастери чи крейдочки). У разі утруднень педагог допомагає їм зробити правильний вибір, викладає на столах індивідуальні дзеркальця. В ході роботи контролює виконання дитиною завдання, спрямовує її, запитує, чому саме цього казкового героя вона вирішила зобразити. Завершені малюнки виставляють на дошці.
Психолог: Усі ваші малюнки чудові — з них можна скласти нову “Книжку казок”. Я вже й приготувала обкладинку для неї. (Показує). Подобається вам? (- Так!)
А щоб наша книжка була цікавою, нехай кожен складе коротеньку оповідку про свого казкового героя, а я запишу її.
Згодом ми підемо до дітей середньої групи й подаруємо їм нашу книжку. Разом розглянемо малюнки, а ви розкажете малятам свої казочки.